Trochu odborne – koža, najväčší orgán v ľudskom tele. Staráme sa o ňu dôkladne?

Trochu odborne – koža, najväčší orgán v ľudskom tele. Staráme sa o ňu dôkladne?

Ahojte priatelia,

ak ma sledujete a čítate moje články už dlhšie, iste viete, že mám veľmi rada náš slovenský eshop Naureus, v ktorom nájdete veľa vecí a potrieb na jednom mieste. V spolupráci a vďaka tomuto eshopu vznikol celkom poučný článok, ktorý sa bude týkať najmä starostlivosti o našu pokožku. Aby sme trochu pochopili, aká je pokožka pre nás dôležitá, rozhodla som sa do tohto článku zakomponovať aj niekoľko poznatkov z literatúry.

 

Koža – ochranný obal nášho tela

Ako iste viete, koža je praktický obal nášho tela a preto ju treba chrániť. V lete používať ochranu pred slnkom, v zime ju zase vyživovať. Rovnako, ako sa staráme o pleť je potrebné, aby sme sa starali aj o pokožku tela. Tak, ako sa nám robia vrásky na tvári, keď naša pokožka starne alebo je suchá, tak sa nám robia vrásky aj na tele, koža stráca farbu a pružnosť. Naša koža tvorí akýsi ochranný štít, ktorý oddeľuje vnútorné a vonkajšie prostredie, no taktiež odzrkadľuje aj náš celkový zdravotný stav. Na to, aby sme našu pokožku dokázali udržiavať stále zdravú a krásnu, musíme predovšetkým vedieť, ako funguje a čo jej prospieva.

Naša pokožka je denne vystavovaná poškodzovaniu vonkajšími faktormi a dá sa sa povedať, že žiadny orgán nie je takto namáhaný. Ak by som mala pokračovať v písaní o tom, aká je pre nás koža dôležitá a rovnako tak aj starostlivosť o ňu, žiadalo by si to samostatný článok na takúto rozsiahlu tému. Nás predovšetkým zaujíma, ako sa o ňu správne starať.

 

Starostlivosť o pokožku

Podobné rituály, aké máme pri starostlivosti o pleť, môžeme aplikovať aj v starostlivosti o naše telo. Najskôr je dôležité určiť si, aký typ pokožky máme, následne ju denne hydratovať, chrániť pred slnkom a raz za čas je dobré vykonať na nej aj jemný píling.

 

Produkty

Ja som dlho starostlivosť o pokožku zanedbávala napríklad tak, že som si telo po kúpeli nenatierala. Pokiaľ som nemala vyslovene šupinky zo suchej pokožky, tak som to zanedbávala. Vadil mi pocit mať na pokožke vrstvu krému alebo oleja. Neskôr som videla, že je moja pokožka mdlá, stále suchá až začínala strácať pružnosť. Potom som sa zamýšľala nad týmto problémom a taktiež si čítala k tomu aj rôznu literatúru, až som sa dopracovala k stavu, že aj o svoje telo sa príkladne starám. Raz v týždni si spravím celotelový píling, pri ktorom sa zbavujem šupiniek a odumretej pokožky, používam veľmi jemné sprchovacie gély alebo krémy a vždy po kúpeli alebo sprche svoju pokožku hydratujem. Ak jej dám takúto starostlivosť, prinavrátim jej farbu, pružnosť a aj lesk.

 

Olej alebo krém?

Zo začiatku som mala s olejovými produktmi celkom problém, pretože mi vadil mastnejší pocit na pokožke, tak som používala iba menej výživné krémy. Aktuálne sa už dlhšiu dobu (takmer rok) zameriavam na výživnejšie krémy, ktoré pokožke dajú to, čo potrebuje a zároveň ju nedráždia. Preto som si skombinovala tieto dva typy konzistencií. Na ruky a nohy od spodku kolien dole používam ľahšie krémy a na všetku ostatnú pokožku výživné, resp. oleje. Ak ale používate telové oleje, výborné je, keď si ich aplikujete na ešte vlhkú pokožku. Tu platí to isté čo pri tvárových olejoch – voda pomôže oleju preniknúť hlboko do pokožky a vás zbaví mastného pocitu.

Spolupráca s eshopom Naureus ma veľmi potešila, pretože som dostala k testovaniu dve telové maslá. Keďže ide o čisto prírodnú kozmetiku, rovno som sa do tejto spolupráce vrhla, nakoľko mojej pokožke robí prírodná kozmetika dobre a nemám z nej žiadne podráždené miesta či ekzém (už asi dva roky, ako používam prírodnú kozmetiku na telo).

 

BIO telové maslá značky Saloos

Prečo používať telové maslá?

Keď mi prišiel balíček s týmito maslami, ihneď som si zhrnula dôvody, prečo tieto maslá používať a tu sú:

  • dobre sa nanášajú, pretože nie sú tekuté,
  • pri kontakte s teplotou pokožky sa menia na ľahký olej,
  • aplikácia je rýchla,
  • pokožka je dôkladne vyživená
Slivkové telové maslo

Prvé testované maslo u mňa bolo slivkové. Tešila som sa na jeho vôňu a priznávam, že ma dostala. Vonia veľmi prirodzene a vôňa je ľahká, príjemná, trochu sladšia po slivkách a marcipáne. Vďaka slivkovému oleju, ktorý má vysoký obsah vitamínu E zostáva pokožka stále pružná s krásnou farbou.

bio body butter naureus saloos natural
Slivkové telové maslo
Arganové telové maslo

Druhé testované, arganové maslo má výraznejšiu vôňu, ale taktiež príjemnú, prírodnú a ľahkú. Ak poznáte vôňu arganového oleja, tak toto maslo vonia presne tak, mierne citrusovo a farba je žltšia ako pri predchádzajúcom slivkovom.

naureus saloos natural bodybutter telove maslo bio arganove telove maslo
Arganové telové maslo

Konzistencia oboch masiel je krásne našľahaná, vláčna a hladká. Dobre sa na pokožku aplikuje a vstrebáva. Pri kontakte s pokožkou, zahriatím, sa mení toto maslo na hladký olej. Stačí si aplikovať naozaj veľmi malé množstvo, ktoré vystačí na celé telo. Po použití vidíte výsledok okamžite, pretože pokožka je vláčna, jemná a žiarivá. Tento pocit zostáva aj po úplnom vstrebaní na druhý deň.

bio telove maslo aplikacia na ruke naureus saloos
Konzistencia telových masiel

Bio slivkové telové maslo kúpite TU.

Bio arganové telové maslo kúpite TU.

 

Zloženie

Oba produkty sú čisto prírodné. Ak sa viac zameriavate na zloženie, vybrala som niekoľko zložiek, ktoré vám popíšem:

  • bambucký tuk – prírodný tuk, používa sa najmä v kozmetike
  • rozmarínový olej/extrakt – éterický olej rastliny a z extraktu sa väčšinou používa vodný roztok rastliny
  • squalen – vyrábaný z rybieho tuku a taktiež bol objavený aj v olivovom oleji
  • tokoferol – vitamín E, rozpustný v tukoch, dobre sa vstrebáva a má hojivé účinky. Tokoferoly sú účinné antioxidanty
  • naposledy je v zložení niekoľko prospešných prírodných/éterických olejov

 

Články v spolupráci s eshopom Naureus:

Hydratačný pleťový píling od Naobay

Dodajte vašej pleti život vďaka prírodnej kozmetike Naobay

 

Zdroj literatúry:

Savona & Holford: Zbavte sa kožních nemocí a problému s pletí. 2008

Frank Burczyk, Dr. Aggy Gianni: Lexikon kosmetiky od A po Z. 1999

 

Vaša,

 

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Klikni a daj mi hlas!

Neváhaj a ohodnoť tento príspevok.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Sledujte ma:


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *