Zoznámte sa s mojou pleťou: typ, farba, problémy, starostlivosť

Zoznámte sa s mojou pleťou: typ, farba, problémy, starostlivosť

Ahojte priatelia,

v poslednom čase čítam veľa blogov, pozerám veľa videí a sledujem, aké produkty sú momentálne na trhu populárne. Niekedy mi to príde tak, že ľudia ani nerozumejú čo si na pleť dávajú, no dajú na odporúčanie nejakej blogerky či influencerky. Potvrdzujem, že týmto si prejde asi každý, pretože svoju pleť dlho spoznávame a skúšame, čo sa jej páči a čo nie. Niekedy je však lepšie riadiť sa vlastným rozumom a odsledovať si reakcie vašej pokožky.

Problém, ktorý chcem momentálne riešiť je, že produkty sa stále propagujú, avšak pri viacerých ženách mi chýba predstavenie ich pleti. Priznám sa, že poznám možno dve influencerky o ktorých viem, akú majú pleť, čo je dosť smutné. Základom úspechu (najmä pre vás) je to, aby ste zistili, akú pleť má tá dokonalá ženská, ktorá ľudí denne zaplavuje stovkami fotiek produktov, aké sú výborné a ako ich odporúča.

Vďaka tomu, že vy neviete, aký typ pleti majú ženy ktoré kozmetiku propagujú, vidíte len ich dokonalé fotky, firmy na vás zarábajú a vy si možno kladiete otázku, prečo je jej pleť dokonalá a vaša nie.

Z tohto dôvodu som sa preto rozhodla, že vám predstavím čo najviac svoju pleť. Vy, čo máte podobný typ pleti, môžu vám byť celkom užitočné moje rady a skúsenosti s produktami.

Nie je umenie nakúpiť si rôzne prípravky, oleje či kyseliny, lebo niekto si naštudoval zloženie a teraz to bude každému odporúčať, umenie je naučiť sa rozumieť vašej pleti a jej potrebám.

 

Môj typ pleti

Počas života sa naša pleť celkom výrazne mení. V puberte a v období dospievania som mala pleť zmiešanú až mastnú s vyrážkami. Našťastie, nikdy som netrpela nejakou formou akné, vždy sa mi spravili iba nejaké vyrážky, ktoré za krátky čas aj zmizli. Keďže som nemala možnosť nakupovať si nejakú špeciálnu starostlivosť, postačila mi čistá voda, nejaký čistiaci gél napr. od Garnier a Clean and Clear vodička. To bol môj celý proces čistenia pleti v mladosti.

Postupom času sa moja pleť ustálila, vyrážky mi zmizli ale pokožka zostala zmiešaná. Takže momentálne mám pleť zmiešanú, občas v lete mastnejšiu/lesklejšiu T-zónu a v zime sa mi vytvoria niekedy suché miesta. Taktiež sa občas stane, že sa mi na tvári vyhodí akási vyrážka, napr. v dôsledku hormonálnych zmien.

Okrem toho, že mám zmiešaný typ pokožky, moja pleť je aj celkom citlivá. Netýka sa to však iba tváre, ale aj celého tela. Pleť je väčšinou najháklivejšia, potom si špeciálne produkty žiada aj moja vlasová pokožka a najmenej náročná je pokožka môjho tela, no ak zle odhadnem produkt, dá mi to najavo.

Takže aby v tom nebol chaos, moja pokožka je: zmiešaná citlivá.

V zime – suché miesta

V lete – mastnejšia T-zóna

V dôsledku toho, že moja pleť nedokáže byť akási ustálená, vytvárajú sa mi aj mierne začervenania na pleti, ktoré pozorujem napr. v okolí nosa, kde mi presvitajú aj drobné žilky. Takéto žilky pozorujem aj na svojich očných viečkach.

 

Farba pleti

Farba mojej pleti je skôr neutrálna. Žlté odtiene mejkapov mi vôbec nesedia, vyzerám, ako keby som mala žltačku a je to veľmi neprirodzené a s ružovými odtieňmi vyzerám ako prasiatko. Takže si vyberám mejkapy a odtiene, v ktorých je kvapka šedej farby a sú málo výrazné, neutrálne.

Problémy

Problémy, ktoré na svojej pleti pozorujem sú rôzne, no najčastejším problémom sú čierne bodky. Hoci nemám nejaký výrazný problém s pórmi, ako sú napríklad rozšírené póry, ktoré vytvárajú pri zlej starostlivosti skoro až krátre, čierne bodky jednoducho mám a musím s nimi bojovať. Na pomoc používam rôzne čistiace pleťové masky, ktoré dokážu tieto bodky krásne hĺbkovo vyčistiť bez zbytočného agresívneho zásahu. Ďalšou možnosťou je návšteva kvalitného kozmetického salónu, kde vám čierne bodky odstráni kozmetička. Ja na tento druhý úkon nemám čas, preto si ich čistím viac menej sama.

Ďalším problémom je nerovnomerný tón pleti. Rôzne začervenania mi spôsobujú to, že moja pleť nemá rovnakú farbu a tak na vyrovnanie farebného odtieňu využívam rôzne tónovacie krémy či mejkapy.

Za výrazný problém považujem citlivosť mojej pleti. Niekedy sa stane, že mi produkt spôsobí alergickú reakciu, pokožka mi sčervená a pleť ma páli. Niekedy sa stane aj to, že mi vzniknú na pleti suché miesta. Jednoducho sú to problémy, ktoré vznikajú ako odpoveď na produkty, ktoré si na pleť dávame. Preto aj tu ešte raz opakujem, riaďte sa svojou pokožkou a spoznávajte ju!

Suché miesta. Toto je ďalší problém, ktorý sa na mojej pokožke občas vyskytne. Chladné obdobie robí dobre asi iba málokomu, no ženy väčšinou bojujú so suchou pokožkou. Napriek mojej zmiešanej, niekedy mastnejšej pleti si v zimnom období svoju pleť musím chrániť aj ja hutnejšími krémami, ktoré pleť chránia. V prípade, že chlad prenikne hlbšie, vytvoria sa mi na pleti suché miesta.

Mastná T-zóna je problém, ktorý asi trápi viaceré z nás. Bohužiaľ, aj ja sa s týmto problémom stretávam, najmä v letnom období, kedy moja pokožka produkuje viac mazu ako bežne.

Starostlivosť

Starostlivosť je veľmi dlhá a náročná téma. Nedá sa odporučiť, aby ste používali toto a hento a vaša pleť bude krásna. Všetko záleží od vášho typu pleti. To, čo môže sedieť vám, nemusí sedieť mne a to platí aj naopak. Preto si vyberajte a zameriavajte sa predovšetkým na také produkty, ktoré budú “kompatibilné” s vašim typom pleti.

Inšpirovať sa môžete v prípade, že je vaša pleť podobná napríklad tej mojej.

 

Fotky som fotila s čo najväčším detailom, aby ste videli, že žiadna pleť nie je dokonalá, aj keď z diaľky sa tak môže zdať. Ani moja pleť nie je dokonalá, až som sa sama zľakla, ako veľmi to je na fotkách vidieť zblízka.

 

Vaša,

 

 

 

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Klikni a daj mi hlas!

Neváhaj a ohodnoť tento príspevok.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Sledujte ma:


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *